Kui juba kolmas päev lasteaia viimases rühmas käiv laps diivanil vaid pikali soovis olla, sõitis ema temaga perearsti juurde. Tegemist ei olnud palaviku, nohu ega köhaga. Kas laps sai lasteaias käimisest tõepoolest nii väsinud olla? Perearsti juurest oli edasi kiire sõit haiglasse, kuhu tüdruk jäi kaheks nädalaks. Diagnoosiks – lapsel on diabeet.

Seitse aastat tagasi diabeedidiagnoosi saanud Arabel mäletab seda päeva selgelt. Ta ei mõistnud miks kõik äkitselt tema ümber tegutsesid? Sugulased olid kokku tulnud? Miks süstid? Süstimine kohe üldse ei meeldi. Süstid aga jäid, sest need muutsid enesetunde heaks. Need said edaspidi kaasas olema ka lasteaias. Lasteaia õpetajatest aga osaliselt ka arstiõed. Tänaseks on süstid asendunud elektroonilise insuliinipumbaga, mis on Arabelil kogu aeg kaasas.

Laste ja noorte haigestumus I tüüpi diabeeti suureneb maailmas igal aastal keskmiselt 3% võrra, kuid alla 5-aastaste seas alarmeerivalt 5% võrra. Eestis viimasel kolmel aastal väikelaste seas lausa 9,3% võrra. 2018.a. seisuga põdes Eestis I tüüpi diabeeti kokku ligi 7000 inimest.

Diabeet ja toidulaud

Diabeet on krooniline haigus, mis avaldub siis, kui kõhunääre ei tooda enam piisavalt insuliini või kui organism ei suuda enam toodetud insuliini efektiivselt kasutada. Haiguse tulemusena on veres normaalväärtustest kõrgem glükoosisisaldus. Kaasnevad on häired süsivesikute, rasvade ning valkude ainevahetuses.

Diabeetikute dieet ei pea olema suhkruvaba vaid soovitav on vähemagus toit. Päevas võib kasutada 20-30 g veresuhkrut tõstvaid magusaineid ja korraga mitte üle 10 g. Seda juhul kui ka muu toiduvalik on korras ning päevas tarbitud lubatud süsivesikute hulk paigas.

Selgitavaks näiteks juurde, et 1 liitris viinamarjanektaris on suhkruid, nii fruktoosi kui lisatud suhkruid kokku 32 g. Piimas lisatud suhkruid ei ole kuid iseenesest sisaldab 1 l piima 10.2 g suhkrut. Kohuke, mida lapsed armastavad, sisaldab lisatud suhkruid 11 g ja kokku veresuhkurt tõstvaid suhkruid 12.5 g. 245 ml jogurtismuutis on suhkruid kokku 35 g.

Tegemist on meie igapäeva toitudega, mitte maiustustega ja see tähendab, et päevane suhkrunorm saab täis 1 liitrist mahlast ja korraga ei tohiks isegi tervet kohukest ära süüa! Kuidas küll harjutada last mõttega, et ta lihtsalt ei tohi enam süüa seda, mida ta varem armastas ja mida vend endiselt endale lubada võib?

Diabeetikust laps ei saa endale lubada, et tekib energia ülejääk, mis põhjustab veresuhkru kontrollimatut tõusu, seejärel järsku langemist. Selline kõikumine viib fataalsete tüsistusteni näiteks nägemises, veresoontes, südames ja mujal.

  • Veresuhkrut tõstvad magusained on lisaks valgele roosuhkrule mesi, siirupid, fruktoos samuti ka sorbitool, ksülitool, maltitool, mis imenduvad mõnevõrra aeglasemalt verre.
  • Veresuhkru taset EI tõsta magusained on looduslikest valikutest erütritool, steevia ja tehislikest magusainetest aspartaam, asesulfaam, tsüklamaat, sahhariin. (Allikas: Laste- ja noorte Diabeediliit)

Suhkru asemele magusaine steevia

Arabeli emaga vesteldes selgus, et diagnoosi teadasaamisel oli esmasteks sammudeks informatsiooni kogumine ja omandamine. End tuli kurssi viia, mida toidukaubad väga täpselt sisaldavad, sest algas pidev arvestus igapäevase menüü osas. Suureks väljakutseks oli lapsele selgeks teha piirid, mida ja miks süüa ei tohi. Maiustused tuli asendada diabeetikutele sobivate toodetega. Nii laps kui ema mõistsid peagi, et poes müüdavad tooted pole samaväärselt maitsvad ja kohati sisaldus nendes ka rasvu enam kui soovitud. See pani tegutsema ja koduköögis hakkasid igapäevaselt valmima isetehtud koogid, küpsised ja magustoidud, mis olid valmistatud veresuhkrut mittetõstva loodusliku magusainega, milleks esialgu sai erütritool. Eelmisel aastal avastas pere puhkusereisil Filipiinidele Paraguai suhkrulehest (Stevia rebaudiana) valmistatud loodusliku magusaine steevia, mille maitseomadused olid varem kasutusel olevast erütritoolist oluliselt paremad.

Kohtudes taime kasvatajate ja selle lehtedest valmiva magusaine- steevia tootjatega, ostis pere esialgu oma pere tarbeks magusaine varu kaasa. Peagi aga pöörduti tootjate poole juba koostöömõtetega. Tänaseks saabub Filipiinidelt mitte ainult Arabeli tarvis steevia varu, vaid ka teistele suhkrust loobunud inimestele nii Eestis kui Euroopas. Esimene magus kaup saabus Eestisse novembris ja tänaseks on see võrratu magusaine endale ümber saanud ka kenad Golden Stevia pakendid.

Steevia kasulikkus tervisele

Steeviaga on tegemist on päevalille perekonda kuuluva taime Paraguai suhkruleht (Stevia rebaudiana) lehtedest valmistatava loodusliku magusainega. Lõuna- ja Kesk-Ameerika rahvad on seda loodusliku magusainet kasutanud juba aastasadu. Jaapanis on steevia toiduainetetööstuses kasutuses ligi 30 aastat. Euroopa Komisjon andis loa steevia ehk Paraguai suhkrulehe lehe ekstrakti kasutamiseks Euroopa turule mõeldud toitudes ja jookides 2011. aasta novembris, kuid Prantsusmaal on seda eriloa alusel kasutatud juba 2009. aastast. Magusaine steevia on 250 kuni 300 korda magusam kui suhkur. Steevia maitseomadused küpsetamisel, keetmisel ja külmutamisel ei muutu ning tänu antibakteriaalsetele omadustele ei lähe sellega maitsestatud toidud ja joogid käärima.

  • Steevia ei tõsta vere suhkrusisaldust sobides seega ka diabeetikutele. Steevia stimuleerib insuliini eritumist, mõjutades otseselt kõhunäärme beeta-rakke. Seega võib see vähendada vere suhkrusisaldust ja sobib veresuhkrut alandava toime tõttu ka II tüüpi diabeedi raviks.
  • Steevia lehtedes on immuunsüsteemi tugevdavaid vitamiine ja mineraalaineid, mistõttu steviaga teed soovitatakse ka külmetushaiguste ja gripi ennetamiseks.
  • Steevia on kergelt põletiku- ja seenhaigustevastase toimega.
  • Steevial on kardiotooniline toime, positiivne mõju südamele ja veresoontele.
  • Steevia on kasulik kõhunäärme ja maksa talitusele.
  • Steevia ei tekita kaariest fluori- ning teiste mikroelementide sisalduse tõttu .
  • Steevia on hea looduslik konservant, mistõttu kasutatakse seda koduste hoidiste valmistamisel.

Golden Stevia toiduvalmistamisel

Nüüdseks rikastavad Golden Steviaga valmistatud toidud Arabeli igapäeva toidulauda. Golden Steviat saab kasutada igasuguse toidu valmistamisel- nii kuumas kui külmas joogis, küpsetamisel, magustoitudes, kookides, piimatoodetele maitse andmisel, moosides, teraviljatoodetes, smuutides jne. Kokkuvõtlikult on Golden Stevia universaalne rafineeritud suhkru asendaja. Meie jutuajamisel palus ema Arabelil uuesti korrata sõnu, mida ta oli emale paar päeva varem öelnud. Tüdruk mõtles hetkeks ja küsis, et kas sa mõtlesid seda, kui ma ütlesin, et mulle maitsevad kõik sinu tehtud toidud. Just seda ema mõtleski! Laps lisas veel juurde, et talle meeldivad eriti ema tehtud muffinid ning kõik koogid ja tordid. Magus elu saab jätkuda ka ilma suhkruta.

Golden Stevia pulber suhkruasendajana, serveerimise kogus 1g sisaldab 0 % päevases kalorites, maitsev, suhe suhkruga 1:12

Golden Steviat iseloomustab: 

Golden Stevia on naturaalne magusaine, mis sisaldab 0.06% heamaitselist stevioolglükosiide, 90% GMO vaba maltodekstriini ja 9-10% niiskust. Golden Stevial on väga hea maitse, puudub kibe järelmaitse. Kasulikkust iseloomustab Golden Stevia magusus, kus 1 kg Golden Steviat = 12 kg valget suhkrut. 1 teelusikas Golden Steviat on 3.4 kcal = 6 teelusikat valget suhkrut(95,6 kcal).

Golden Stevia on kvaliteetne ja hea maitsega. Kui sa kasutad Golden Steviat toitudes 1 g, siis see on 1/2 (pool) tl. Teisi suhkruasendajaid ja suhkrut kasutaksid 12 g (3tl). Golden Stevia puhul Sa sööd vähem magusainet 12 korda, kui suhkrut või 1:1 suhkruasendajaid.

Sa kasutad Golden Steviat vähem, säästad raha ja hoiad tervist.

0.5 kg Golden Steviat väärtus 35 eurot. 0.5 kg Golden Stevia magusus võrdub 6 kg suhkru/ või muude suhkruasendajaga. See teeb 1 kg hinnaks ca 5.90 eurot. Kõik suhkruasendajad või suhkrud, mille 1 kg hind on kõrgem kui 5.90 on Golden Steviast kallimad.

Toode on müügil veebipoes SIIN 

Vaata lisa ka: Facebook Golden Stevia Eesti , 

Liitu Tervislik Magus Elu grupiga SIIN

Twitter Golden Stevia

Instagram @goldenstevia

Golden Stevia annab välja tunnustusmärke, sertifikaate ja auhindu ettevõtetele, kes kasutavad enda toodetes suhkru asemel Golden Steviat. Märka Golden Stevia tunnustusmärki poodides, restoranides, kohvikutes ja pagaritöökodades! Siis võid kindel olla, et sellesse tootesse ei ole lisatud suhkruid. Näiteks kasutavad Golden Stevia kaubamärki Healthy Sweets by Polina, Bi Pa Kuldse krooniga patuvabastus ehk gluteeni-, laktoosi- ja suhkruvabad tordid ja koogid,

Maias Maiu käest saab osta suhkruvabu küpsiseid, rullbiskviite ja muid maiustusi.

BiPa – kuldse krooniga patuvabastus ehk gluteeni-, laktoosi- ning suhkruvabad tordid ja koogid

Autor:
Veiko Huuse