MIKS GOLDEN STEVIA MÜÜK PEATATI EESTI VET AMETI POOLT?

Avaldame siinkohal loo Golden Stevia toote müügist alates november 2018 ja selle müügikeeluni jõudmiseni 21.05.2019

Golden Stevia Eesti esimene Suhkruvaba Tervislik Magusa Elu messengeri kanal. Mida see tähendab? Vajuta siia ja ole uudistega kursis!

https://m.me/GoldenSteviaEesti

Lugu sai alguse  2018 aasta alguses, kui Annika Urm otsis oma tütrele Arabel Urmile, kellel on 1 grupi diabeet alates 5 eluaastast ja juba viimased 8 aastat. Annika otsis oma lapsele suhkru asemel alternatiivi, et pere ei peaks salaja kooki ja maiustusi sööma, et oleks mingi tervislik magusaine, mis sobib diabeetikutele ja ka tervele inimesele suhkru asemel. Aasias reisides ja tuttavate soovitusel tutvusime Stevia magusainetega. Me proovisime üle saja erineva Stevia magusaine ja enamusel oli kibe maitse, neid oli segatud erinevate mahuainetega, nagu aspartam, xylitol, erütritol, inuliin, jne. Kõik need olid kõrvalmaitsega ja ei sobinud toitudesse. Leidsime poeletilt Manilast Stevia toote maltodekstriiniga, mille maitse oli imeline ja sobis kõigi toitude jaoks. Me testisime toodet oma pereliikmete peal ja kui nägime peale 6 kuud, et Arabeli keskmine veresuhkur hakkas alanema 14 pealt 10 peale(normaalne on 7), siis oli see meile suureks rõõmuks ja signaaliks, et seda võiksid vajada ka teised diabeetikud ja ka tervetele inimestele oleks see suhkru asemel väga hea lahendus. Otsisime ülesse tootja ja tegime lepingud, et toodame meie enda kaubamärgi all Stevia magusainet Golden Stevia. Meil ei olnud õrna aimugi nendest Stevia seadustest ja regulatsioonidest, meil oli lihtsalt suur tahe teha ja nägime seda suurt rõõmu oma diabeedist lapse silmades, et ta saab vabalt kooke ja magusat süüa.

Me kujundasime pakendi, võttes aluseks Euroopas müüdavate Stevia magusainetel olevate pakendite info. Ei ole ju mõtet pakendi puhul jalgratast leiutada, vaid on vaja parem disain teha.

Kui pakend oli tehtud, siis käisime läbi Eestis kõik intstantsid: VET Amet, Terviseamet, Tolliamet. VET ja Terviseametile näitasime Meie Stevia tehase toote spetsifikatsioone ja FDA sertifikaate. Mitte keegi tänastest VET Ameti spetsialistidest ei osanud meile nõu anda sellel hetkel, kas need on õiged või mitte, nad ei teadnud Steviast eriti midagi. Täna need samad VET Ameti inimesed peatasid Golden Stevia müügi. Terviseamet vaatas sertifikaate ja ütles, et keelatud aineid ei ole ja kõik tundub korras olevat. Tolliamet vaatas mingitest andmebaasidest järgi et võib seda Stevia toodet müüa ja andis toote koodi(triipkoodi). Meie olime õnnelikud ja saime esimese partii tootmisesse panna ja Eestisse tellida. Ma ei hakka kirjutama mis on maltodekstriin. Te leiate ise selle kohta infot internetist. Maltodekstriini sisaldavad enam kui 10000 toiduainet meie igapäeva toidulaual, vahe on selles, mis maltodekstriin ja kui palju sa seda sisse korraga sööd. Maltodekstriin on ohutu normaalsel tarbimisel ja ka diabeetikutele ohutu. Selle kohta võib kinnituse anda diabeedi arst Dr. Ülle Einberg ja seda kuulete ka Kuuuurija saates.

Kust kohast hakkasid probleemid tekkima?

Stevia on Euroopas uus toode, ainult 1,5 aastat tagasi andis EU loa Stevia magusainet müüa ja kasutada tootmises. Mujal maailmas on Stevia mitu tuhat aasta vana teadmine ja Jaapani elanikkond ja toidutööstused on juba 40% üle läinud Stevia magusainele suhkru asemel.

EU aga on loonud ülimalt karmid reeglid Stevia magusainete jaoks. Kui meil oli esimene partii Eestis, siis hakkasid kõikvõimalikud “Targad” inimesed ja asutused huvi tundma toote vastu. Meie toode tolliti sisse Aasia ISO reeglitele vastava laboratooriumi poolt välja antud FDA sertifikaadi alusel. Meil ei olnud õrna aimugi, et Aasia ISO laboratooriumi FDA sert ei sobi Euroopa Liidule aga sobib USA le. Andsime selgitusi ja asi rahunes. Golden Stevia poole aga pöördus novembris 2018 Eesti kodanik Timo Tõnisma koos elukaaslase Kädi-Ly Männik ja Kädi-Ly sõbrannaga Reelika Salong. Nemad soovisid hakata Soomes Golden Stevia esindajateks ja tahtsid saada ekslusiivõigust. Me kohtusime Tallinnas mitmeid kordi, tegime plaane, tegime esitlusi koos. Kõik oli väga hästi. Ka nemad said meilt samad sertifikaadid ja toote info, mida ma tollile, VET Ametile näitasime. Et Euroopas müüa, tegime tehase dokumentide põhjal toote spetsifikatsioonid ja sertifikaadid Golden Stevia nimele. Info tõsteti ümber üks ühele. 

Timo ja tema company ostis mingi väikse koguse laoseisuks ja meie jäime ootama tulemust. Tulemust ei tulnud ja me nägime, et Timo reisib ja reklaamib hoopis mingit popkorn äri. Kui küsisme et kas Golden Stevia ei ole teema, siis nad ütlesid et plaanivad Malaisiast PopKorni tooma hakata ja seda müüma. Oli veel kuu vaikus ja küsisin, et kui te ei taha müüa, siis öelge ja lõpetame koostöö. Mis edasi hakkas juhtuma, oli shokk. Selle asemel, et koostöö lõpetada, hakkasid Timo Tõnisma, Kädi-Ly Männik ja Reelika Salong meid ründama, et meie toode kahjustab tervist ja on ohtlik inimesele. Me palusime selgitusi et kust selline info ja mis juhtus. Nemad olid omal käel tellinud Soome laborist meie tootele testi, kus selgus et tootes ei ole 95% stevioolglükosiide vaid on 91% maltodekstriini. Selle info peale hakkasime oma tehasest järelpäringuid tegema ja küsima selgitusi. Jagasime jooksvalt tehase infot Timoga. Kuid need vastused ei rahuldanud Timo ja tema meeskonda. Nemad jäid kindlaks, et maltodekstriin on ohtlik inimestele ja diabeetikutele. Meil endal diabeetik peres ja on just igapäevasel kasutusel vastupidine tõestus. Me vaidlesime vastu ja selgitasime kust tuleb näitude erinevus.

Kust tuleb näit 0 kcal ? 

Soovitatav päevane energia tarbimine (Recommended Energy Nutrient Intake (RENI) ja protsentuaalne päevaväärtus Daily Value (% DV), mis kõik on 0% ja mis põhinevad meie serveerimiskogusel 1 g kotike/koguse kohta. Meie serveerimise suurus on 1 g, mis on vaid väike osa 100g-st, mille 378 kcal tulemus 100g puhul tähendab, et ainult 3,7 kalorit grammi kohta. Mida loetakse null kaloriks vastavalt USRDA ja USNLEA ümardamisreeglite järgi.

Golden Stevia toode on kõik dokumentidele vastav, pakendi peal on serveeringu kogus 1g ja lisatav eesti keelne tekst saadetistel on kõik korrektne ja dokumentidele vastav.

Magusus on loomulikult suhteline ja mõned võivad kasutada rohkem või vähem koostisainet ja see muudab lõpuks kalorisisalduse, mistõttu serveerimise suurus on oluline. See on koht, kus me tugineme oma väitele, 1g serveerimissuuruse soovitusele.

Siin on viide lingile toitumisalase märgistuse üksikasjade kohta:

https://www.fda.gov/inspections-compliance-enforcement-and-criminal-investigations/inspection-guides/guide-nutrition-labeling-and-education-act-nlea-requirements-attachment-6-8

See selgitab nullkalorite väidet, mis on laboratoorsed ja sertifitseeritud.

Soovituslik serveerimise kogus on 1g. Golden Stevia toode on 12 korda magusam suhkrust, siis seda GS toodet ei ole vaja tarbida üle 1 grammi, tavapäraselt läheb seda kohvi või tee sisse 0.3-0.5 grammi. 1g sisaldab nii vähe maltodekstriini, et see on vähem kui ühes TIC TAC is. Üks Tic-Tac annab 2 kcal. Lisaks diabeedi arst kinnitas, et see kogus ei ole kahjulik ei diabeedile ja tervele inimesele ja veresuhkur kui isegi tõuseb 2 pügalat, ei ole mingi näitaja. Olgu seejuures märgitud, et Timo Tõnisma jõi veega sisse 5 tl ehk 10 grammi Golden Steviat, et tõestada, et tema veri tõuseb. Ilmselt tõusis see tema agresiivsest meelte seisundist. Golden Stevia Soovituslik kogus serveerimise on 1 gramm ja see kogus ei tõsta dibeetikute veresuhkrut üldse.

Mis siis ikkagi juhtus, et VET AMET peatas müügi?

Timo Tõnisma, Kädi Ly Männik ja Reelika Salong hakkasid oma õigusi nõudma ja raha välja pressima, et nemad on teinud väga palju kulutusi ja kaotanud oma maine ja meie peame need kinni maksma. Me ei olnud nõus. Me olime nõus korvama ühe messil osalemise ja lao seisu tagasi ostma. Ehk pidasime mõistlikuks põhjendatud kulud katma. Neile see ei sobinud. Vestlused läksid emotsionaalseks ja ebaviisakaks. Suhtlus kolis üle emaili keskkonda. Annika kirjutas Timole, et palun tule Tallinna, me näitame tehase sertifikaate, selgitusi ja me ostame lao seisu tagasi. Timo enam ei vastanud sellele kirjale jaanuaris 2019. Mõned nädalad hiljem hakkasime kuulma kaebusi, et Timo ja tema naine Kädi Ly Männik koos Reelika Salong iga on saatnud meie klientidele ja partneritele eksitavat ja halvustavat infot. Nad pöördusid ka meie tehasesse Manilasse, kust nad said konkreetsed vastused. Nad ei jätnud jonni, nad pöördusid Eesti VET Ametisse kes tegi meile ametliku kontrolli ja tegime Terviseameti Kekslaboris lisa analüüsid. Probleem on selles, et Euroopas ei tee keegi Stevia analüüse peale Prantsusmaa ja Hollandi laborite. Saime Eestis teada ainult, et meie toode sisaldab maltodekstriini, naatriumi, kaaliumi, magneesiumi, ph5.75 ja teised kasulikud ained. Saime kinnituse et toode on ohutu ja tervisele kasulik.

VET Amet tegi akti ja korrastasime toote info VET Ameti poolt etteantud juhtnööride järgi. Kuid meie uuringud jätkusid vaatamata sellele, et kõik oli nagu korras. Me uurisime, et miks on Aasia FDA serdil toote koostises märgitud 80% Stevia ekstrakt ja 20% maltodekstriin. Saime teada, et meie tehase Stevia magusaine tootmise protsess on ainulaadne ja erineb teistest tootjatest. Tootmisel kasutatakse DRY SPRAY tehnoloogiat. Aasia FDA teeb toote kontrolli enne lõpliku toote valmimist ehk kontrollib et kokku segatavad tooted on õiged, puhtad, tervislikud. Meie Golden Stevia toode tehakse nii, et käsitsi korjatakse Stevia lehed, pestakse, kontrollitakse kvaliteeti, pressitakse ekstrakt välja ja pritsitakse maltodekstriini. 80% ekstrakti surutakse 20% maltodekstriini sisse. Lõpptulemus ongi et jääb järgi suur kogus maltodekstriini kus sees on veel suurem kogus Stevia ekstrakti. Sellepärast ongi meie toode 12 korda magusam, sest seal on peidus tohutu kogus Stevia magus ekstrakt. Nagu te teate, siis maltodekstriin on täiesti maitestu. Kui meil oleks pakis ainult maltodekstriin nagu Timo Tõnisma väidab, siis kuidas saab meie toode 12 korda magusam suhkrust olla?

Mis sai edasi?

Timo Tõnisma, Kädi Ly Männik ja Reelika Salong meiega kohtuda ei tahtnud või ei julgenud aga nad jätkasid veel agressiivsemalt meie klientide tülitamist. Meie lojaalsed kliendid saatsid meile nende kirjad edasi, mõned üksikud kliendid uskusid nende jutte ja ei teinud enam meiega koostööd. Nad pommitasid Eesti VET Ametit kaebustega kuniks VET Amet, kes meile andis loa november 2018 toode sisse tollida ja müüa ja kes juba korra tegi ka akti jaanuar 2019 ja lubas toodet edasi müüa, tellis ise tootele uue analüüsi Prantsusmaalt, et mis seal tootes siis ikkagi sees on. Kuu aega ootasime seda analüüsi ja täna 21.05.2019 sai VET Amet Prantsusmaalt vastuse, et meie toode sisaldab 90% maltodekstriini ja 0,0577% Puhast Stevioolglükosiidi. VET AMET PEATAS MEIE TOOTE MÜÜGI AVALIKU PRESSITEATEGA ILMA ET OLEKS ANDNUD MEILE AEGA SELGITUSTEKS JA LISAINFO HANKIMISEKS!!!

Saime teada, et aasia FDA ja Euroopa FDA annavad sertifikaate välja erinevalt aga mõlemad laboratooriumid vastavad ISO rahvusvahelistele nõuetele. Aasia FDA sertifikaati tunnistab USA aga Euroopa mitte. Selgituste käigus tuli välja, et Golden Stevia 80/20 kui teisendada Stevia ekstrakti kogus ümber, et kui palju sellest saab puhast stevioolglükosiidi(mis on 300-400 korda magusam suhkrust), siis laboratooriumi tulemusel on meie tootes puhast Stevioolglükosiidi 0,0577% 100g toote kohta.(see siis 80% ekstraktist, mis on Aasia sertifikaadil kirjas)

Meie eksimus oli ainult see, et meie toote info oli eksitav ja me petsime klienti. Samas me tegutsesime VET Ameti eelmiste korralduste järgi. Reaalne pilt selles, et me uskusime VET Ametit alguses ja nüüd nad peatasid meie müügi ja me kaotame iga päevaga kahju. Oleks VET Amet ja Tolliamet meile alguses andnud õiged juhised, oleks kõik teistmoodi. Meie süü on, et ei osanud kõike ise kontrollida ja usaldasime Aasia FDA ja usaldasime Tolliametit ja VET Ametit kui kauba sisse tollisime esimest korda. Tagantjärgi teame, et ükskõik mis asutus sulle kinnituse annab, tuleb raha kulutada ja ise kõik testid tellida ja seadused selgeks teha sest see kogemus näitab et riigiametnik ei tea mitte midagi ja nende lollusest kannatab ettevõtja.

Mida tegid siis Timo Tõnisma, Kädi Ly Männik ja Reelika Salong?

Nemad siis ei piirdunud meie klientide tüütamisega, VET Ameti ja Terviseameti tüütamisega, vaid pöördusid Kuuuurija saatesse väitega, et Golden Stevia mürgitab inimesi ja toode ei vasta tõele.

Täna, 21.05.2019, andsin ka mina intervjuu Kuuuurijale, lisaks külastasime koos Diabeetikute liidu liiget, Laste 1 grupi diabeetikute liidu juhti ja kes ühtlasi on ka Arabel Urm laste diabeedi arst, Dr. Ülle Einbergi. Dr. Einberg andis konkreetsed vastused ja lükkas ümber kõik Timo ja tema kaaslaste süüdistused.

Näete ise kõike seda Kuuuurija saates.

Me tahtsime seda toodet oma perele ja lootsime aidata ka teisi. Nüüd siis on meil karistus käes, sest Timo Tõnisma, Kädi Ly Männik ja Reelika Salong otsustasid oma teadmatusest, vähesest haridusest ja oma EGO upitamiseks hävitada meie ettevõtmise. Samuti aitas sellele kaasa riigiametite töötajate teadmatus Stevia tootest. Kui vaadata Amazon müügikeskkkonda, siis seal on üle 200 Stevia magusaine ja on ka täpselt meie toote koopiaid, ja mida müüakse kogu Euroopas ja ka Eestisse. USA ja Inglismaa tunnistavad Aasia FDA. 

Mul on endal 29 aastat rahvusvahelist ettevõtlus kogemust, olen erinevate tootmistega tegelenud mitmeid aastaid. Täna mul on ühes teises äris enam kui 100 tuhat investorit ja kogukonna liiget. Olen elus puutunud kokku kõikvõimalike situatsioonidega ja ikka õpin jälle uut ja näen oma eluteel palju laus lollust, kättemaksu soovi, suhtlemisoskuse ja probleemide lahendamise oskuse puudumist, manipulatsiooni, väljapressimist, kahepalgelisust ja ka tarku inimesi juhtub olema. 

Mina ei karda tagasilööke, sest need viivad mind elus edasi ja pean seda koolirahaks. Ma olen jälle targem. Ma olen tänulik kõigile inimestele, kes aitasid kaasa Golden Stevia sünnile ja see ei ole surnud vaid on nüüd palju tugevam ja teame, kellega me missiooni jätkame. Kui sa ei näe mind enam oma sõbra listis, siis järelikult oled sa teinud midagi valesti ja sa ei sobi minu energia tasemega.’

Ma olen leidnud ja leian alati väljapääsu ja mul on juba olemas lahendus, kuidas saame Eestlastele seda armast maitsvat, magusat ja tervislikku Golden Stevia toodet täiesti legaalselt edasi müüa. Kui VET Amet reedeks ei ole meie müüki taastanud, siis me pöördume kohtusse, sest meie advokaadi sõnul on VET Amet oma lollusest valesti käitunud.

Mul on väga kahju selle olukorra pärast ja ma ei süüdista ühtegi klienti, kes toote tagastab ja raha tagasi soovib saada. Teil on see õigus ja me arvestame kõigi pretensioonidega. Me leiame kõigele lahendused.

Tänan kogu selle aja ja õppetundide eest. Elu läheb edasi.

info@goldenstevia.com

Veiko Huuse, Golden Stevia OÜ juhatuse liige.

Autor:
Veiko Huuse